ATINA
ATINA – Najstariji savremeni grad na svetu, kolevka demokratije, filozofije i Olimpijskih igara, bezbroj antičkih tvorevina i umetničkih dela, mesto gde se bogata istorija susreće sa modernom Atinom, velikim, kosmopolitskim gradom, uzbudljivog noćnog života, dobrog šopinga i slasne mediteranske kuhinje. Ljubazni Grci, koji će vas uvek dočekati sa osmehom na licu i čašicom uza ili mastike u rukama samo su još jedan od razloga zbog kojih bi trebalo da posetite ovu prelepu prestonicu.
ATINA – Najstariji savremeni grad na svetu, kolevka demokratije, filozofije i Olimpijskih igara, bezbroj antičkih tvorevina i umetničkih dela, mesto gde se bogata istorija susreće sa modernom Atinom, velikim, kosmopolitskim gradom, uzbudljivog noćnog života, dobrog šopinga i slasne mediteranske kuhinje. Ljubazni Grci, koji će vas uvek dočekati sa osmehom na licu i čašicom uza ili mastike u rukama samo su još jedan od razloga zbog kojih bi trebalo da posetite ovu prelepu prestonicu.
Atina je glavni i najveći grad Grčke, kao i centar ekonomskog, finansijskog, industrijskog, političkog i kulturnog života u Grčkoj. Sa populacijom od 3,7 miliona stanovnika svrstava se u red najbrojnijih prestonica Evrope, odmah iza Londona. Smeštena je na poluostrvu Atika koje se pruža sve do centralne Grčke, a okružuju je planine Imitos, Pandeli i Parnitha sa severne i isočne strane, dok sa južne i zapadne strane izlazi na Saronski zaliv. Takođe, locirana je svega par kilometara od luke Pirej, glavne trgovačke luke, odakle bezbroj turista i najluksuznijih brodova svake godine kreće ka grčkim ostrvima. Prestonica Grčke postala je 1834. godine, a 1896. u njoj su se održale prve moderne Olimpijske igre.
Atina je grad kontrasta. Šetajući se starim delovima grada naići ćete na ulice na kojima se prepliću stare kuće i moderne palate, uske uličice i prostrani trgovi, moderni tržni centri i male ušuškane prodavnice, restorani i tradicionalne taverne. Srce grada čine dva glavna trga-Sintagma, što znači ustav (1846. godine donet je prvi ustav Grčke posle oslobođenja od turske vladavine) i Omonija (sloga) užurbana šoping zona, okružena najvećim brojem hotela. Gradska obala koja se pruža delom saronskog zaliva takođe predstavlja uzbudljivu mešavinu kosmopolitske živosti, prirodnih lepota i azurnih boja. Tu se, na samo nekoliko kilometara od istorijskog centra grada nalazi čuveno letovalište Glifada, gde možete uživati u dugim peščanim plažama i morkom povetarcu, izvan gradske vreve.
Znamenitosti
Akropolj – je najčuvenije očuvano evropsko arheološko nalazište, deo UNESCO-ve svetske kulturne baštine. Datira još iz kasnog bronzanog doba, mada su najznačajnije građevine nastale u petom veka pre nove ere, tokom Zlatnog perioda atinskog državnika i vojskovođe Periklea. Ovo stenovito brdo u centru Atine izgrađeno je kao antičko svetilište posvećeno boginji Atini, zaštitnici grada i sastoji se iz kompleksa koji čine najlepše grđevine grčke arhitekture klasičnog doba: Partenona, Erehteona, Hrama Atine Nike. Može se videti iz bilo koga dela grada kao večni spomenik demokratije i začetnik moderne kulture i civilizacije.
Trg Sintagma i Parlament – Sintagma je glavni gradski trg odakle vode sve najvažnije ulice u Atini i na kome se nalazi jedna od najpopularnijih turističkih atrakcija-Parlament. Sama zgrada ne izaziva toliko pažnje, koliko večna straža koja stoji ispred nje. Vojnici obučeni u tradicionalnu odeću svakodnevno izvode posebno atraktivan ritual tzv. smenu straže. Mladići moraju biti visoki, zgodni i lepi i za vreme straže nije im dozvoljen bilo kakav pokret. Turisti mogu da se slikaju sa njima, ali ih ne smeju dodirivati.
Panatenejski stadion (Panathenaic Stadium) – mesto na kom su 1896. godine održane prve moderne Olimpijske igre. Sa istim nazivom, na ostacima nekadašnjeg antičkog Panatenejskog (sveatinskog) stadiona sagrađen je novi, jedini mermerni stadion na svetu. Korišćen je i za vreme Olimpijskih igara u Atini 2004. godine, kada je na njemu postavljen cilj maratonske trke. Danas osim za sportska takmičenja, važi za mesto na kome se održavaju mnogobrojni muzički koncerti.
Luka Pirej (Piraeus Port) – jedna od najvećih luka u ovom delu Mediterana, odakle svakodnevno polazi na hiljade brodova, uglavnom ka grčkim ostrvima. Nekada nenaseljeno ostrvo u blizini Atine, tokom 5. veka p. n. e, nasipanjem zemlje i gradnjom zidina postaje deo Atine i njeno pristanište. Obavezno izdvojite vreme za posetu ove raskošne luke, gde možete videti neke od najimpresivnijih brodova današnjice-višemilionske jahte, autentične jadrenjake i prekookeanske trajekte.
Brdo Likavitos (Lycabettus Hill) – do najvišeg brežuljka u Atini, popularnog vidikovca Likavitos (277 metara) možete stići žičarom ili pešice, a na vrhu će vas dočekati neverovatan pogled na ceo grad. Kada je vedro moguće je videti čak i ostrvo Eginu i Peloponez. Na vrhu se nalaze još crkva Sv. Đorđa, pozorište na otvorenom i par kafića.
Plaka – u samom podnožju Akropolja nalazi se atinska boemska četvrt – Plaka, mesto koje je nezaobilazno za sve one koji žele da osete stari duh Grčke. Ovde možete kupiti ručno rađene suvenire, poput kožnih sandala koju su se nekad nosile, ili uživati u nekom od specijalteta mediteranske kuhinje u simpatičnim tradicionalnim tavernama, uz obaveznu muziku. Jer, kako Grci često vole da kažu-ako nisi bio na Plaki, pio uzo i jeo suvlaki, slušao buzuki i igrao sirtaki, nisi ni bio u Atini!